Olej S11 vs S13-Transformator zanurzony: porównanie poziomów strat

Sep 10, 2025

Zostaw wiadomość

Transformator S11 i różnice między S11 i S13

 

S11 And S13 Oil-immersed Transformer

I. Wprowadzenie

W systemach elektroenergetycznych transformatory odgrywają kluczową rolę w konwersji napięcia w celu spełnienia wymagań różnych urządzeń elektrycznych. Wśród różnych dostępnych modeli transformatory zanurzone w oleju-serii S11 i S13 reprezentują dwie generacje-efektywnych energetycznie transformatorów dystrybucyjnych szeroko stosowanych w systemach zasilania prądem przemiennym 50 Hz. Obie serie są zgodne z normami krajowymi, w tym GB/T 6451 i GB 1094, charakteryzując się niskimi stratami, niskim poziomem hałasu i wysoką niezawodnością. Jednak w miarę jak Chiny realizują swoje cele „podwójnej emisji dwutlenku węgla” i wdrażają plany poprawy efektywności energetycznej transformatorów, zrozumienie różnic między tymi dwiema seriami,-szczególnie pod względem poziomów strat-stało się niezbędne przy podejmowaniu decyzji dotyczących zamówień i selekcji.

Artykuł ten zawiera kompleksowe porównanie transformatorów zanurzonych w oleju-s11 i S13, ze szczegółowymi danymi dotyczącymi strat, parametrami technicznymi i praktycznymi wskazówkami dotyczącymi wyboru.

II. Zrozumienie Transformatora S11

 

A. Nomenklatura

W oznaczeniu modelu transformatora litera"S"oznacza trój-fazę, wskazując, że transformator jest przeznaczony do trójfazowych systemów zasilania. Numer"11"reprezentuje oznaczenie poziomu wydajności-im mniejsza liczba, tym mniejsze straty i wyższa wydajność. Transformator S11 jest zatem trój-fazowym transformatorem zanurzonym w oleju-o stosunkowo wysokiej sprawności w porównaniu do wcześniejszych modeli, takich jak S9.

 

B. Charakterystyka techniczna

Zwykle stosuje się transformatory S11blachy ze stali krzemowej-walcowanej na zimnodla konstrukcji rdzenia. Konstrukcja rdzenia obejmuje stopniowaną konstrukcję z pełnym połączeniem ukośnym i zaawansowanymi procesami laminowania, co znacznie zmniejsza-straty bez obciążenia,-prąd bez obciążenia i hałas. W porównaniu do normy GB/T 6451 transformatory typu S11 osiągają średnią30% redukcja strat-bez obciążeniai w przybliżeniu25% redukcja utraty obciążenia.

Cewki-wysoko i niskonapięciowe- transformatorów S11 są nawinięte bezpośrednio wokół rdzenia, co zapewnia dobrą koncentryczność i-odporność na zwarcia. Produkt jest zgodny z GB/T 6451-2015Parametry techniczne i wymagania dotyczące-zanurzonych transformatorów mocy w olejui jest zgodny z GB 20052-2024Wartości graniczne efektywności energetycznej i stopnie efektywności energetycznej dla transformatorów mocy.

 

C. Standardowe parametry strat (S11-M, 6-10kV)

Poniższa tabela przedstawiaoficjalne krajowe standardowe limity stratdla transformatorów mocy zanurzonych w oleju S11-M-, wyciąg z GB/T 6451-2015. Wartości te reprezentują obowiązkowe górne limity – rzeczywiste wyniki testów fabrycznych nie mogą przekraczać następujących wartości:

Moc znamionowa (kVA) Nie-Utrata obciążenia P₀ (W) Strata obciążenia Pₖ (W) Nie-Prąd obciążenia I₀ (%) Zwarcie-Impedancja obwodu, Wielka Brytania (%)
30 100 600 1.5 4.0
50 130 870 1.3 4.0
63 150 1,040 1.2 4.0
80 180 1,250 1.1 4.0
100 200 1,480 1.0 4.0
125 240 1,780 1.0 4.0
160 280 2,130 0.9 4.0
200 340 2,600 0.9 4.0
250 400 3,050 0.8 4.0
315 480 3,650 0.8 4.0
400 570 4,300 0.7 4.0
500 680 5,150 0.7 4.0
630 810 6,200 0.65 4.5
800 980 7,500 0.65 4.5
1,000 1,150 10,300 0.60 4.5
1,250 1,360 12,000 0.60 4.5
1,600 1,640 14,500 0.55 4.5
2,000 1,960 17,800 0.50 4.5
2,500 2,310 20,700 0.50 4.5

 

III. Zrozumienie Transformatora S13

A. Nazewnictwo i pozycjonowanie

Transformator S13 ma tę samą konwencję nazewnictwa-"S"dla trzech-faz i"13"jako oznaczenie poziomu wydajności,-ale reprezentuje bardziej zaawansowaną generację ze znacznie niższymi stratami. Transformatory S13 zostały zaprojektowane tak, aby spełniać bardziej rygorystyczne wymagania w zakresie efektywności energetycznej i są pozycjonowane jako ulepszenia w stosunku do transformatorów S11 na rynku.

 

B. Postęp techniczny

1. Ulepszenie Materiału Rdzenia

Najbardziej znaczący postęp w transformatorach S13 dotyczy materiałów rdzenia. Podczas gdy w S11 wykorzystuje się tradycyjną-walcowaną na zimno stal krzemową (np. 35ZH130) o zawartości krzemu około 3%, w transformatorach S13 zazwyczaj stosuje sięstopy amorficzneLubultracienka-stal krzemowa(grubość mniejsza lub równa 0,025 mm). Stopy amorficzne charakteryzują się węższą pętlą histerezy, co zmniejsza straty prądu wirowego o około 70%.

 

2. Optymalizacja uzwojenia

Ogólnie stosuje się transformatory S13Miedź wolna od-tlenu-o wysokiej przewodności(przewodność większa lub równa 99,95%) z rezystywnością 2-3% niższą niż standardowa miedź, co zmniejsza nagrzewanie się uzwojenia. Często przyjmuje się strukturę krętąuzwojenia przeplatane lub-wewnętrznie ekranowanektóre skracają długość uzwojenia i zmniejszają wyciek magnetyczny.

 

3. Wydajność redukcji strat

W porównaniu do normy GB/T 6451 transformatory typu S13 osiągają średniąZmniejszenie o 50% strat-bez obciążenia, a niektóre serie osiągają doRedukcja 45-50%.. Utrata obciążenia jest zmniejszona o około30-35%średnio. Prąd żadnego-obciążenia nie jest zmniejszany w przybliżeniu70-75%. Dodatkowo obniżono poziom hałasu5-8dBw porównaniu do standardów krajowych.

 

C. Standardowe parametry strat (seria S13, 10 kV)

Poniższa tabela przedstawia porównanie parametrów strat w seriach S9, S11 i S13 dla transformatorów klasy 10 kV-:

Wydajność (kVA) S9   S11   S13  
  Nie-Utrata obciążenia (W) Strata obciążenia (W) Nie-Utrata obciążenia (W) Strata obciążenia (W) Nie-Utrata obciążenia (W) Strata obciążenia (W)
30 130 600 100 600 65 600
50 170 870 130 870 85 870
63 200 1,040 150 1,040 100 1,040
80 250 1,250 180 1,250 125 1,250
100 290 1,500 200 1,500 145 1,500
125 340 1,800 240 1,800 170 1,800
160 400 2,200 280 2,200 200 2,200
200 480 2,600 340 2,600 240 2,600
250 560 3,050 400 3,050 290 3,050

Notatka:W przypadku transformatorów o mocy mniejszej lub równej 500 kVA wartości strat obciążenia mogą się różnić w zależności od grupy połączeń (Dyn11 vs. Yyn0).

 

IV. Kluczowe różnice między S11 i S13

A. Porównanie wyników strat

Wskaźnik wydajności S11 S13 Poprawa
Nie-Redukcja strat obciążenia w porównaniu z GB/T 6451 ↓30% ↓50% S13 oszczędza dodatkowe 20%
Redukcja strat obciążenia w porównaniu z GB/T 6451 ↓25% ↓30-35% S13 oszczędza dodatkowe 5-10%
Nie-Redukcja prądu obciążenia ↓70-75% ↓70-75% Porównywalny
Redukcja hałasu 7-9dB 7-10dB S13 nieco lepiej

Przykład (500 kVA, 10 kV):W przypadku transformatora 500 kVA S11 charakteryzuje się-stratą bez obciążenia wynoszącą około 1,2 kW i utratą obciążenia 8,5 kW, podczas gdy S13 osiąga odpowiednio 0,65 kW i 7,0 kW-aRedukcja strat-bez obciążenia o 45,8%.IRedukcja utraty obciążenia o 17,6%..

 

B. Wydajność i oszczędność energii

Znakomita wydajność strat S13 przekłada się bezpośrednio na oszczędność energii. Dla transformatora o mocy 500 kVA pracującego 8000 godzin rocznie przy cenie energii elektrycznej 0,8 RMB/kWh:

  • Roczne zużycie energii elektrycznej S11:(1.2 + 8.5 × 0,7) × 8 000 ≈ 51 400 kWh → roczny koszt energii elektrycznej ≈ 41 100 RMB
  • Roczne zużycie energii elektrycznej S13:(0.65 + 7.0 × 0,7) × 8 000 ≈ 37 100 kWh → roczny koszt energii elektrycznej ≈ 29 700 RMB
  • Roczne oszczędności:około 11 400 RMB

W ciągu 20-letniego okresu użytkowania S13 może zaoszczędzić ponad200 000 juanóww kosztach energii elektrycznej.

 

C. Żywotność

Ze względu na optymalizację konstrukcji i materiałów transformatory S13 oferują zazwyczaj dłuższą żywotność niż S11. Zastosowanie zaawansowanych materiałów rdzenia, ulepszonych systemów izolacji i bardziej wydajnych konstrukcji chłodzenia przyczynia się do zwiększonej stabilności i niezawodności podczas długotrwałej-pracy. Wysokiej-jakości transformatory S11 mogą osiągnąć żywotność30 lat i więcej, podczas gdy modele S13, dzięki doskonałym materiałom i konstrukcji, często rozszerzają to dalej.

 

D. Cena

Wyższa wydajność i dłuższa żywotność wiążą się z wyższymi kosztami produkcji. Transformatory S13 zazwyczaj sterują apremia cenowa w wysokości około 30 000–50 000 RMBnad S11 dla jednostki 500 kVA. Jednakże, jak pokazuje powyższa kalkulacja oszczędności energii, premię tę często można odzyskać w ciągu3 latapoprzez obniżone koszty energii elektrycznej.

Czy co roku płacisz o dziesiątki tysięcy RMB więcej w rachunkach za prąd, nawet tego nie zauważając?
Nasze najnowsze porównanie pokazuje, że transformator S13 o mocy 500 kVA może zaoszczędzić w przybliżeniu11 400 RMB roczniekosztów energii w porównaniu do S11 – to koniecOszczędności 200 000 RMB w ciągu 20-letniego okresu użytkowania. Wyższa inwestycja początkowa zwraca się w ciągu zaledwie3 lata.
Chcesz wiedzieć dokładnie, ile możesz zaoszczędzić w ramach aktualnego profilu obciążenia i lokalnej taryfy za energię elektryczną? Pozwól naszym ekspertom przeprowadzić dla Ciebie bezpłatną, dostosowaną do indywidualnych potrzeb analizę ROI.

👉 Oblicz już teraz swoje oszczędności energii

 

E. Wymiary fizyczne

Jeśli chodzi o wygląd fizyczny, transformatory S13 są na ogół bardziej kompaktowe i lżejsze, podczas gdy modele S11 są zwykle krótsze, masywniejsze i mają większą obudowę zewnętrzną. Odzwierciedla to różne filozofie projektowania i poziomy technologiczne stosowane przy ich produkcji.Jednakżenależy pamiętać, że wymiary fizyczne zależą-od konkretnego projektu-zarówno S11, jak i S13 są dostępne wrdzeń laminowanyIrdzeń ranykonfiguracje. Konstrukcja z uzwojonym rdzeniem, mająca w przybliżeniu okrągły-przekrój poprzeczny, walcowany z pasków stali krzemowej, jest zwykle stosowana w przypadku mniejszych wydajności i nie jest dostępna wyłącznie w przypadku żadnej serii.

 

V. Obowiązujące standardy

Transformatory zanurzone w oleju-s11 i S13 są produkowane zgodnie z następującymi normami krajowymi:

Standard Tytuł Status
GB/T 6451-2023 Parametry techniczne i wymagania dotyczące-zanurzonych transformatorów mocy w oleju Aktualny (obowiązuje od 2024-04-01)
GB/T 6451-2015 Parametry techniczne i wymagania dotyczące-zanurzonych transformatorów mocy w oleju Zastąpione
GB 20052-2024 Wartości graniczne efektywności energetycznej i stopnie efektywności energetycznej dla transformatorów mocy Aktualny
Seria GB 1094 Transformatory mocy(wiele części) Aktualny

Seria GB/T 6451 dotyczy trójfazowych transformatorów mocy-zanurzonych w oleju-o mocy znamionowej 30 kVA i większej, częstotliwości znamionowej 50 Hz i poziomach napięcia 6 kV, 10 kV, 35 kV, 66 kV, 110 kV, 220 kV, 330 kV i 500 kV.

 

VI. Przewodnik po wyborze: Który transformator wybrać?

A. Kiedy wybrać S11

Transformatory S11 pozostają aopłacalny-wybórdo zastosowań z:

  • Niski współczynnik obciążenia(długo-wskaźnik obciążenia < 40%)
  • Wiejskie sieci energetycznei punkty końcowe sieci dystrybucyjnej
  • Małe fabrykiz ograniczonymi budżetami
  • Projekty-krótkoterminowe lub przejściowegdzie nie można zrealizować okresu zwrotu w postaci wyższej wydajności
  • Projekty z napiętym budżetemgdzie głównym ograniczeniem jest początkowy koszt zamówienia

 

B. Kiedy wybrać S13

Transformatory S13 to tzwpreferowana opcjaDo:

  • Wysoki współczynnik obciążeniaoperacji, w których oszczędności energii kumulują się szybko
  • Przedsiębiorstwa przemysłoweprzy znacznym zużyciu energii elektrycznej
  • Miejskie sieci dystrybucyjnewymagających dużej wydajności i niezawodności
  • Instalacje-długoterminowegdzie analiza kosztów cyklu życia faworyzuje wyższą inwestycję początkową
  • Projekty kwalifikujące się do rządowych dotacji na rzecz efektywności energetycznej(niektóre regiony oferują 10-20% dotacji na zakupy transformatorów o wysokiej sprawności)

 

C. Ramy decyzyjne

Podejmując decyzję o wyborze, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • Roczne godziny pracy– Wyższe godziny pracy faworyzują S13
  • Współczynnik obciążenia– Wyższe współczynniki obciążenia faworyzują S13
  • Cena prądu– Wyższe ceny skracają okres zwrotu S13
  • Oczekiwany okres użytkowania– Dłuższe życie sprzyja S13
  • Ograniczenia budżetowe– Węższe budżety mogą faworyzować S11
  • Wymagania regulacyjne– Niektóre regiony wymagają minimalnych poziomów efektywności

 

VII. Wniosek

Transformatory S11 i S13 reprezentują dwa różne poziomy wydajności transformatorów dystrybucyjnych zanurzonych w oleju. Podczas gdy S11 zapewnia niezawodną wydajność z 30% redukcją utraty-bez obciążenia w porównaniu ze standardami GB/T 6451, S13 zapewnia doskonałą wydajność z 50% redukcją utraty-bez obciążenia i 30-35% redukcją utraty obciążenia.

 

Wybór pomiędzy S11 i S13 ostatecznie zależy od: aanaliza całkowitego kosztu posiadaniaa nie samą początkową cenę zakupu. W przypadku zastosowań o wysokim stopniu wykorzystania i długim oczekiwanym okresie użytkowania, oszczędności energii wynikające z S13 zazwyczaj uzasadniają wyższy koszt początkowy w ciągu 3-5 lat. W przypadku zastosowań o niższych współczynnikach obciążenia lub krótszych horyzontach wdrożenia S11 pozostaje praktycznym i ekonomicznym rozwiązaniem.

 

W miarę ewolucji standardów efektywności energetycznej i pełnego wejścia w życie normy GB/T 6451-2023, na rynku rośnie tendencja do stosowania transformatorów o wyższej-wydajności. Użytkownikom zaleca się rozważenie wyboru w oparciu o rzeczywiste potrzeby operacyjne, profile obciążenia i długoterminowe względy ekonomiczne, aby wybrać najbardziej odpowiedni transformator do ich konkretnego zastosowania.

 

Nowe normy wydajności (IEC 60076 / GB/T 6451-2023) zmieniają kształt zamówień na transformatory – czy Twoje specyfikacje są nadal aktualne?
Różnica między S11 i S13 wykracza daleko poza numer modelu: S13 osiągaO 20% mniejsze straty bez obciążeniaI5–10% mniejsza utrata obciążeniaw całym zakresie 30–2500 kVA, przy niższym poziomie hałasu i dłuższej żywotności. Jednak właściwy wybór zależy od rzeczywistego cyklu pracy.


Zapewniamykompletna tabela porównawcza parametrów strat(S11 vs S13, wszystkie pojemności) i oferujemy indywidualne wsparcie techniczne, które pomoże Ci wybrać najbardziej ekonomiczny model dla Twojego zastosowania.

📥 Uzyskaj pełny podręcznik parametrów S11/S13

 

Wyślij zapytanie